Uložení GPS souřadnic do fotografií

 

Pokud chce mít fotograf u pořízených fotografií zaznamenaný také údaj o poloze místa, kde pořídil daný snímek, má několik možností. Existuje několik způsobů, jak toho docílit, kde každý z nich má své výhody i nevýhody. 


  1. Fotoaparát s vestavěnou GPS

+ vše v jednom těle, nic netrčí, nevyčnívá

+ odpadá nutnost následného přiřazování souřadnic do fotek v PC

- vyšší spotřeba energie fotoaparátu při trvalém zapnutí

- při opakovaném vypínání/zapínání nutnost hlídání či čekání na určení polohy

- chybí další možnosti pro využití GPS (mapy, trasy)

  1. Externí GPS modul připojený přímo k fotoaparátu

+ odpadá nutnost následného přiřazování souřadnic do fotek v PC

- vyšší spotřeba energie při trvalém zapnutí (neplatí pro moduly s vlastním napájením)

- vyčnívá z fotoaparátu, příp. zabírá místo v sáňkách pro blesk

- při opakovaném vypínání/zapínání nutnost hlídání či čekání na určení polohy

- chybí další možnosti pro využití GPS (mapy, trasy)


  1. Mobil s GPS spojený přes bluetooth s fotoaparátem

+ odpadá nutnost následného přiřazování souřadnic do fotek v PC

+ z fotoaparátu nic netrčí, nevyčnívá

- vyšší spotřeba energie fotoaparátu při trvalém zapnutí

- při opakovaném vypínání/zapínání nutnost kontroly připojení či čekání na znovupřipojení

- pro prohlížení mapy, záznamu trasy apod. je nutné spouštět další aplikaci

- nutnost “starat se” o další přístroj (nabíjení)


  1. Pouze mobil s GPS

+ nespotřebovává žádnou energii z fotoaparátu

+ není třeba kontrolovat propojení s fotoaparátem

+ z fotoaparátu nic netrčí, nevyčnívá

+ možnost prohlížení map, záznamu trasy apod.

- nutnost “starat se” o další přístroj (nabíjení)

- dodatečné přiřazování souřadnic do fotek v PC


Místo mobilu s GPS lze použít také různé GPS lokátory, s těmito ale vlastní zkušenost nemám. Možné je i použití chytrých hodinek (smartwatch), pokud disponují přímo vestavěným GPS modulem.


Takže vzhledem k tomu, že ne každý fotoaparát disponuje přímo vestavěnou GPS, i s přihlédnutím k plusům a minusům, se nám nabízí použití mobilu jako nejvýhodnější metoda. Mobil u sebe nosí v dnešní době snad každý, tak proč toho v případě potřeby nevyužít. Nepočítám-li jednoduché tlačítkové mobilní telefony, tak téměř všechny dnes nabízené mobily disponují vestavěným GPS modulem. Pouze u některých velmi levných modelů či starších typů může nastat problém s citlivostí vestavěného GPS modulu na signál. 



Aplikace v mobilu


Mobil s GPS tedy máme a musíme si ještě do něj vybrat a nainstalovat nějakou aplikaci, která nám umožní uložit a vyexportovat soubor se záznamem trasy (formát gpx, klm, log ad.). Ať už máme mobil s Androidem či iOS/Apple, tak k použití se nabízí nepřeberný počet mnoha aplikací. Např. u Androidu od těch velmi jednoduchých (GPSLogger, GeoTracker), přes aplikace pro fitness (Endomondo, RunKeeper, Map My Run), až po tzv. turistické navigace včetně online i offline mapových podkladů (Mapy.cz, OruxMaps, Locus Map, SmartMaps).


Po spuštění příslušné aplikace se automaticky nebo manuálně zapne záznam trasy, který na konci výletu či dne bude po ukončení aplikace uložen v mobilu. Dle nastavení dané aplikace se pak tento malý datový soubor vyexportuje a uloží do PC.


Osobně používám nejčastěji Mapy.cz, příp. přes hodinky spustím záznam aktivity pomocí aplikace Samsung Health.






Přiřazení souřadnic do fotek v PC


Do PC si pak musíme stáhnout a nainstalovat program GeoSetter - https://geosetter.de/en/download-en/

Při instalaci je program dostupný také v češtině. Záznam trasy z mobilu ve formátu např. gpx je vhodné uložit do stejné složky, kde máme uložené i fotografie. Dále je vhodné mít sesynchronizovaný čas v mobilu a foťáku. Přesto i kdyby náhodou čas nesouhlasil, tak v programu jde nastavit časový posun dle potřeby. Následně je to pak otázka pár sekund - najdeme složku s fotkami a trasou v gpx, označí se všechny fotky a zvolí volba "Synchronizovat geodata označených obrázků s GPS datovými soubory (Ctrl+G)". Po potvrzení je v okně s mapou pak vidět, jestli zobrazená místa odpovídají skutečné poloze.



Při nesouladu v čase mezi foťákem a mobilem volbu synchronizace opakujeme a v okně, které se vždy otevře, nastavíme potřebný časový posun. Pokud je vše v pořádku, tak označené fotky uložíme.


GeoSetter umožňuje ukládání souřadnic nejen do JPG souborů, ale také i přímo do RAW. V nastavení programu (Soubor - Nastavení - Možnosti souboru) po prvním spuštění je vhodné si vybrat, jestli chceme RAW ukládat jako kopii nebo ne. A dále také, zdali se data mají ukládat přímo do samotného RAW souboru nebo jen externího XMP souboru. Ve výchozím nastavení se ukládá kopie a zapsané údaje jsou v externím XMP souboru. Osobně to mám takto... viz foto. 




Komentáře